Kaple sv. Huberta, biskupa
Adresa: Benecko, farnost: Horní Štěpanice
Správce: Władysław Marczyński
GPS souřadnice: 50.663770, 15.544391
Rok výstavby: 2005
Bohoslužby
Pravidelné bohoslužby se zde nekonají. Mimořádné bohoslužby se konají:
V květnu - každý čtvrtek večerní mše sv. s májovou pobožností.
Poslední neděle v červenci - mše sv. k výročí posvěcení kapličky.
Okolo 3. listopadu - mše sv.
Pro podrobnosti o mimořádných bohoslužbách sledujte aktuální farní oznámení.
Popis
Zděná stavba přibližně eliptického tvaru s konvexně vykrojeným vstupním průčelím, o půdorysných rozměrech 5 x 3,6 m, stojí na vysoké tmavé kamenné podezdívce. Na štítu nad vchodem najdete reliéf s obecním znakem, vytesaným do hořického pískovce, a na střeše kryté měděným plechem je vztyčena zvonička s cibulovou věžičkou a křížem na vrcholu. Celková výška stavby je 12 metrů. Čtyři okénka osvětlují vnitřní prostor, ve kterém vás zaujme hlavně velký oltářní obraz znázorňující sv. Huberta. Autorem olejomalby je Dr. Miloš Gerstner, aktivní člen Spolku podkrkonošských výtvarníků. Uprostřed obrazu stojí jelen se zářícím křížem mezi parohy. V levé části klečí lovec Hubert s kopím a se psy a v úžasu se dívá na zjevení. Také na pravé straně najdeme mužskou postavu, v tomto případě je to stojící šedovousý mnich, za ním je v pozadí laň a chatrč – poustevna. Podle pověsti totiž tady na Poustce žil poustevník s jelínkem nebo laní.
Výstavba
Kdo se na vlastní stavbě podílel? Zednické práce provedli pracovníci místního Střediska služeb Benecko pod vedením zednického mistra Karla Koukala, okna a dveře zhotovil truhlář Pavel Pochop z Dolních Štěpanic, tesařské práce Robert Musil, střechu a všechny klempířské práce firma Marcely Kuželové z Hořic, kříž a kování Radovan Špičák z Dobré Vody u Hořic. Stavbu financovala obec Benecko, významná část nákladů byla pokryta z výtěžku sbírky, vypsané obcí. Položení základních kamenů kapličky slavnostně proběhlo 21. 7. 2004. Základní kameny jsou čtyři, protože tolik je katastrálních území (a dříve samostatných vsí), která skládají současnou velkou obec Benecko. Kaple byla vysvěcena P. Joachimem Fąsem MSF, místním duchovním správcem, při ekumenické bohoslužbě 30. července 2005.
Každoročně - poslední červencovou neděli - se koná u kaple "benecká pouť", kdy si připomínáme výročí jejího posvěcení.
Zvon z kapličky zvoní 3x denně - v 7.00, ve 12.00 a ve 20.00 h.
Kaple je v majetku obce Benecko, která se vzorně stará o její vzhled.
Slovo Dr. Miloše Gerstnera k oltářnímu obrazu
„Když jsem maloval oltářní obraz, přemýšlel jsem nejen o barvách, náladě a rozmístění postav, ale také o souvislostech mezi obecním znakem, místním názvem Benecko a zdejším lesem Poustkou. Vztahy to jsou spletité a já jsem je do obrazu zakomponoval. Hubertský jelen s křížem mezi parohy se poprvé vyskytuje na listině s beneckou pečetí z roku 1842. Zušlechtěný znak byl používán již za první republiky, znovu se začal používat v roce 1990 a úředně byl potvrzen předsedou parlamentu 13. 5. 1994. Původní obrys štítu znaku inspiroval projektanta Jana Dostála ke zvolení půdorysu kapličky.“
Okolí kapličky
V miniareálu kapličky sv. Huberta se také nachází starý kříž, který kdysi stával o několik desítek metrů jinde - vedle cesty. Před časem byl zdevastován nárazem auta. V rámci stavby kapličky byl zrestaurován a přemístěn na své nynější místo. Pod křížem je nápis: "Já jsem cesta, pravda a život." (Jan 14,6).
Několik metrů od kapličky se tyčí Jindrova skála, na níž je umístěna pamětní deska Josefa Šíra.